Jak si kdo ustele…
12.01.2006
V posteli strávíme soustu času nejen spánkem. Stejně důležité jako postel, rošt a matrace jsou také přikrývky a polštáře, přesněji řečeno materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
Ne každý jedinec snese spánek v umělých nebo naopak přírodních materiálech. Alergiemi trpí značná část populace a bohužel se nevyhýbají ani dětem. Při nákupu konkrétních přikrývek a polštářů je nutné znát zdravotní stav osoby, pro kterou jsou přikrývky pořizovány, její potřeby i ostatní nároky. Z toho také vychází, že není vhodné kupovat plošně totožné přikrývky a polštáře pro celou rodinu, včetně dětí a seniorů.
Přikrývky bychom měli vybírat také s ohledem na roční dobu a teplotu v místnosti. Budit se v noci zimou či naopak zmáčení potem není jistě příjemné. Také z toho důvodu je dnes zcela běžné mít sadu přikrývek letních a zimních, popřípadě i „něco mezi“ na jaro a podzim.
Peří, bavlna a ovčí rouno
Někteří dodnes nedají dopustit na peří, a ví patrně proč. Ač by se mohlo zdát, že peří už v ložnicích nemá co dělat, i ono má své nesporné výhody. Prachové peří je velmi měkké, lehké a jeho termoizolační schopnost je nepřekonatelná. Předností péřové přikrývky je také její trvanlivost při minimální péči a také schopnost absorbovat vlhkost těla během spánku. Kvalitu peří, a tudíž i přikrývky, udává hodnota nosnosti - čím vyšší číslo, tím lépe. Starší přikrývky mohou mít tu nevýhodu, že jsou neprakticky prošité jen na několika místech a peří se tak seskupí v jedné části přikrývky, zatímco ty ostatní zůstávají téměř bez náplně. Dnešní péřové výrobky jsou i prošity tak, aby peří zůstávalo rovnoměrně po celé přikrývce a lze je také prát.
Lůžkoviny denně protřepejte a nechejte je řádně vyschnout a vyvětrat. V žádném případě je ihned neschovávejte nebo nepřikrývejte přehozem. Pokud by se vám peří zdálo splasklé, stačí je pořádně vysušit. V suchém zimní počasí můžete přikrývky přehodit přes šňůru – vlhký vzduch v prachovém peří bude nahrazen suchým studeným. Jsou-li péřové přikrývky prací, dbejte pokynů výrobce stran doporučených teplot apod. Přikrývku nikdy nepoužívejte dříve než důkladně vyschne. Z dalších přírodních materiálů lze zvolit bavlnu (kterou lze i vyvářet), ovčí rouno nebo lyocell na bázi celulózových vláken.
Umělé vlákno
Přikrývky z umělých vláken ocení nejen alergici – jsou lehké, vzdušné, hřejivé a lze je snadno a často prát (pokud to výrobce uvádí). I mezi přikrývkami z umělých vláken jsou rozdíly a upozornit na ně nás může i cena (i když ne vždy). Každé z vláken má jiné vlastnosti a vyžaduje jinou péči.
Kudrnatá vlákna - izolační schopnost přikrývky z vlákna je ve skutečnosti otázkou schopnosti obsahovat co možno nejvíce nehybného vzduchu.
Dutinová vlákna - izolační schopnost vláken závisí na schopnosti obsahování nehybného vzduchu. Udělat vlákna dutými znamená zvýšit jejich izolační schopnost, neboť nehybný vzduch se udržuje uvnitř samotných vláken.
Silikonizované vlákno - nanesením tenké vrstvy silikonu na polyesterová vlákna se dosáhne extrémního efektu měkkosti, tak že přikrývka přilehne těsně k tělu .
Jednovrstvová přikrývka - jednovrstvová přikrývka je prošívaná po celé ploše povlaku. Výsledkem je méně izolující přikrývka, také zvaná letní přikrývka.
Dvouvrstvová přikrývka - dvouvrstvová přikrývka, to jsou ve skutečnosti dvě jednoduché přikrývky, sešité dohromady. Výsledkem je značné množství nehybného vzduchu jak v přikrývkách, tak i mezi těmito dvěmi přikrývkami. Opravdu teplá přikrývka.
Nejčastější náplní jsou dutá vlákna, která lze také přizpůsobit speciálním účelům. Vznikne tak například antistresová úprava, eliminující vlivy elektromagnetického smogu, úprava odstraňující nepříjemné pachy, nebo úprava zabraňující rozmnožování roztočů.
Při nákupu přikrývek si pečlivě přečtete složení výrobku a způsob ošetřování. Přednost dejte raději kamenné prodejně s odbornou obsluhou, která vám poradí a doporučí výrobek vhodný právě pro vás, a renomovaným výrobcům.
Na trhu jsou také „inteligentní“ přikrývky (z materiálu Outlast®), které se přizpůsobují teplotě pokožky a nenechají nás ani umrznout, ani se zpotit.
Také polštáře se vyvíjí. Pro osoby trpící na bolesti zad a krční páteře jsou vhodné anatomicky tvarované polštáře z polyuretanu, latexu či pěny s tvarovou pamětí. I na tyto polštáře je potřeba si zvyknout.
V článku byly použity materiály firmy Jysk.
Foto: archiv firem Jysk a Klinmam
Články s podobnou tématikou
Jak nakupovat povlečení
Barvy v našem podvědomí
Půvab bytových textilií
Jak zařídit ložnici
Vědci varují před plísněmi v polštářích
Postel za milion
Nezapomínejte na výměnu matrací!
Zdravý a pohodlný spánek
Článek byl zobrazen 14634 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Postele a matrace
7 kroků ke správnému výběru nové matrace
Výběr nové matrace není jednoduchou záležitostí. V dnešní době je trh doslova zahlcen matracemi nejrůznějších tvrdostí, materiálů potahů a výplní, že nevíme, kterou si vybrat a která je skutečně pro nás nejlepší. Jelikož je matrace základem zdravého spánku a bude nám sloužit po mnoho let, neměli bychom výběr uspěchat. Jak tedy správně vybírat?
PODZIMNÍ PADÁNÍ a jak to souvisí s přípravou na zimní spánek
A JE TO TADY. PODZIM. Podzimní padání… S přicházejícím podzimem souvisí čas zklidnění, krátící se dny nás donutí trávit více času v domácím pohodlí, víčka nám padají s blížící se večerní tmou. Venku padá zlátnoucí podzimní listí, padající zralé ovoce může být pěkným příslibem dobré úrody, no a konečně padají i některé ceny!
Vybíráme postel – čalouněnou, klasickou nebo boxsping?
Přestože na posteli „pouze“ spíme, měli bychom jí vybírat pečlivě a dát přednost kvalitě. Strávíme na ní poměrně dost času a kvalita postele se nakonec projeví v její životnosti i kvalitě spánku. A zapomenout bychom neměli ani na design, protože i postele podléhají módním vlivům.
Známe tajemství Štěpánky Hilgertové: pěnové pružiny
Říká se o ní, že je nezničitelná. V šestačtyřiceti letech stále poráží o generaci mladší soupeřky, do toho pracuje a stará se o domácnost. Jak to kajakářka Štěpánka Hilgertová, držitelka dvou zlatých olympijských medailí, všechno zvládá? „Mám své tajemství,“ usmívá se.
Zdravotní matrace - zázrak nebo skutečnost?
Poznat skutečně kvalitní výrobky je v dnešní době více než problematické. Pokud jde o výrobky běžné spotřeby, umíme si většinou poradit. Co se však stane, když přijdou na řadu nákupy, které realizujeme jen jednou za několik let? Jedním z takových případů jsou matrace. Zejména těch „zdravotních“ se na trhu v poslední době objevilo jako hub po dešti…
BIO, BIO, BIO…už také ve vaší ložnici!
Už zase?, …chtělo by se dodat. Použití přírodních materiálů v oblasti spaní není totiž žádnou novinkou. Od počátku věků byly jedinými materiály pro výrobu podestýlek a předchůdců dnešních matrací právě přírodní materiály. Velkolepý návrat všeho přírodního zažíváme tedy znovu a stoupáme na módní vlně „bio“ – ať už v podobě biopotravin, bio oděvů z přírodních a nebarvených vláken nebo třeba bio matrací.
LaVista Collection - výjimečný nábytek do ložnice, který má opravdový styl
Pořiďte si do vaší ložnice nábytek, který vám kromě své praktické funkce vnese do místnosti osobitost a jedinečnou atmosféru! Nechejte se uchvátit vzdušnými liniemi prémiové ložnicové sestavy LaVista Collection od firmy JELÍNEK, která v sobě kombinuje nadčasový design a tradiční truhlářské techniky společně s prvky lidové architektury.
Co je to RE pěna a proč není vhodná na výrobu matrací?
RE pěna není vhodným materiálem na výrobu matrací pro děti, ani pro dospělé. Přesto se tento materiál v Čechách na výrobu matrací používá a jsme tak spolu se Slovenskem a Maďarskem jedinou zemí, kde je to možné. Proč se matracím z RE pěny raději vyhnout?