Starejte se o své šaty – staráte se o sebe!
29.01.2008
Pradávné přísloví o tom, jak se šaty podepisují na celkovém dojmu z člověka, nepřestalo platit ani v době, kdy výrobci šijí oděvy z materiálů, které se nemačkají, splývají a drží tvar, kdy prodávají vůči prádlu šetrné pračky, sušičky nebo žehličky, které pomalu žehlí samy... I přes veškeré vymoženosti, které přinesly nové technologie, bude jen těžké najít kus oblečení, který by nevyžadoval alespoň nějakou péči.
Málokdo už dnes nejspíš žehlí například ponožky, přesto nelze nestarat se o oděvy vůbec. Dodržíte-li pár nepříliš složitých zásad při péči o své šaty, budete vypadat vždy skvěle a cítit se tak lépe nejen ve výjimečných situacích.
SPRÁVNÉ UKLÁDÁNÍ
Základem pro to, aby šaty vypadaly dobře nejen samy o sobě, ale předevšímna vás, je jejich správné ukládání, které navíc prodlouží i jejich životnost. Prvním předpokladem pro to je oděvy před uložením vyžehlit či napařit. Zároveň si usnadníte práci při spěchu do zaměstnání či na schůzku – vybraný kus oblečení na vás bude čekat připravený. Pokud se jedná o ramínka, ta z čistírny jsou skutečně jen provizorní a k trvalému ukládání neposlouží dobře. Kvalitní dřevěná ramínka udrží tvar oděvů mnohem lépe. Pokud si jich pořídíte několik v jednom provedení, vaše skříň bude vypadat skoro profesionálně.
JAK VĚŠET?
Na ramínku zapněte knoflíky a zipy košil i kalhot, také tím podpoříte udržení tvaru. Svetry na ramínka nepatří, jsou příliš těžké a vytahují se rukávy, raději je složte do přihrádky stejně jako trička. Pokud ta už potřebujete věšet na ramínko, vkládejte je spodem trička, nikoli přes výstřih, aby nebyl vytahaný. Očka na šatech nebo sukních či tričkách jsou od toho, aby se za ně tyto oděvy věšely a nesesouvaly se z ramínka. Používejte je, budete-li například právě sukni věšet za pásek, poutka se také zbytečně vytahají pod tíhou textilie.
Ne všechny kalhoty musíte nutně věšet, džínsy mohou zůstat složené v přihrádce. Ostatní skládejte tak, že budou obě nohavice souběžně jedna přes druhou nebo můžete použít ramínko s klipsy, na které se kalhoty věší za pas. Pokud ukládáte do přihrádky kalhoty s puky, přiložte k sobě vnitřní a vnější šev (puky vpředu) a složte je na třetiny.
Nezapomínejte, že ve skříni na ramínkách musí mít prádlo dostatek prostoru do délky. Neměla by překážet žádná zásuvka či přihrádka, jinak se kalhoty, dlouhé košile, halenky nebo šaty pomačkají.
DO ZÁSUVEK A PŘIHRÁDEK
Všechny oděvy, které nebudou viset, skládejte na rovné ploše a pokuste se co nejvíce respektovat jejich přirozené záhyby, je-li to možné, skládejte je přes švy. Stejně jako u věšení, i v tomto případě pozapínejte všechny knoflíky i zipy na hrudi, u kapes, rukávů...
Drobnosti, jako jsou ponožky, punčochy, šátky, spodní prádlo nebo kravaty partnera, nejlépe ukládejte do dělených zásuvek, před tím je ovšem řádně složte. Někteří to dělají neradi, ale ponožky stočené do sebe tak, že vytvoří jakýsi malý „bochánek“, budou vždycky po ruce, aniž byste musely složitě hledat tu druhou do páru, a lépe se ukládají.
ŽEHLIČKA – POMOCNÍK
Abyste se při žehlení nemusely potýkat se zbytečnými neúspěchy, přečtěte si pozorně, co vaše žehlička umí a jak s ní zacházet. Stejnou pozornost vyžadují symboly na oděvech týkající se žehlení. Než začnete, zkontrolujte, zda je žehlicí plocha čistá, případné nečistoty odstraňte čistým hadříkem. Pro jednodušší práci si prádlo rozdělte podle druhu látky a začněte tím, které vyžaduje nižší teplotu. Pro jistotu se rozpálenou žehličkou vždy dotkněte nejprve cípu látky na rubu oděvu, zda je správná. Pokud žehlička lepí nebo se textilie blýská, nastavte nižší teplotu nebo zmírněte tlak na žehličku.
Každá látka vyžaduje něco jiného – například oděvy ze vzorovaných látek nebo tmavé oblečení je lepší žehlit po rubu. Vprvnímpřípadě ochráníte vzor, v druhém zamezíte nežádoucímu blýskání látky. Vysoké teploty a napařování, které odstraní záhyby v hůře dostupných místech, vyžaduje bavlna. Stejně tak plátno, které se žehlí poměrně těžce. Ideálně se do něj pusťte, je-li ještě vlhké po praní. Na vlnu stačí středně vysoká teplota a tím, že budete žehličku postupně pokládat na látku a vždy stejnoměrně přitlačíte, udržíte její tvar – nevytahá se. Jemné tkaniny, jako jsou ty umělé, samet, hedvábí, manšestr nebo syntetická kůže, vyžadují žehlení spíše při nízké teplotě a naruby. Pokud přece potřebujete teplotu zvýšit, žehlete přes vlhký hadřík, například ručník. Na skutečně choulostivé látky používejte ochranný kryt žehličky.
PEČLIVĚ ČTĚTE POKYNY NEJEN NA ODĚVECH, ALE TAKÉ NA PRACÍCH PROSTŘEDCÍCH, KTERÉ POUŽÍVÁTE.
Jak na skvrny? Čím dříve skvrnu po jejím vzniku začnete odstraňovat, tím budete úspěšnější. Takže co nejdříve perte nebo běžte do čistírny. Dbejte pokynů na oděvech i na prostředcích na odstraňování skvrn, abyste s flekem nezničili i své oblíbené oblečení. Nejdříve vyzkoušejte přípravek na místě, kde případný „karambol“ nebude vidět, a sledujte, jestli se nezmění barva látky, teprve pak čistěte postižené místo. Při bělení nejlépe bělte celý kus oděvu. Poté, co si poradíte se skvrnou, vyperte celý oděv, aby se dokonale odstranila nejen nečistota, ale i zbytky prostředku.
Šest rad pro praní a sušení:
1. Zmačkaným šatům nepomůže ani pověšení na ramínko nebo úhledné složení a uložení do skříně. Vyžehlete je.
2. Po vyžehlení nezanedbejte pečlivé složení či pověšení, aby vaši práci nezničily nežádoucí záhyby. V případě potřeby nezapomeňte při žehlení napařovat.
3. Pečlivě čtěte pokyny na jednotlivých oděvech, perte bílé s bílým, barevné s barevným – každé prádlo vyžaduje jinou teplotu. Stejně správně je potřeba používat prací prostředky.
4. Blednutí barev u barevného a černého prádla zamezíte tím, že je před praním obrátíte naruby.
5. Nedávejte do sušičky prádlo, u něhož je doporučeno samovolné sušení nebo hrozí, že se srazí. Nechejte je uschnout na šňůře nebo na plocho.
6. Nepřetěžujte sušičku, oděvy by se sušily nerovnoměrně a byly zbytečně pomačkané. Když sušička vypne, prádlo hned vyjměte a složte či pověste, aby se dále nemačkalo.
Autor: Kateřina Nová, Časopisy pro volný čas
Foto: Ikea
Články s podobnou tématikou
Co by měla splňovat šatní skříň?
Multifunkční ložnice
Kouzlo vestavných skříní
Když ve skříni nejsou šaty
Šatníková komora
Stěhování a zbavování se veteše podle Feng-šuej
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Článek byl zobrazen 18249 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Skříňový a úložný nábytek

Moderní knihovna by měla být vzdušná
Patříte mezi milovníky knih, ale od jejich koupě vás odrazuje nedostatek místa pro jejich uložení? Nezanedbávejte tohoto svého koníčka a pořiďte si praktickou, ale zároveň také elegantní a hravou knihovnu, která může být součástí každého, i malého interiéru. Současným trendem jsou knihovny s asymetrickými policemi a ledabylým uspořádáním.

Výklopné botníky aneb pořádek v předsíni během minuty
Každá domácnost, která má více než jednoho člena, řeší problém s uložením bot. Zvláště pokud jsou v rodině děti. Boty jsou potom často všude na podlaze nebo doslova naházeny na sobě v botníku. Výborným pomocníkem může být v tomto případě výklopný botník, ve kterém jsou boty přehledně uloženy.

Moderní nábytek z masivu v retro stylu SCANDIA
Nábytek z masivu je stále velmi oblíbený a může mít mnoho podob. Kromě rustikálních interiérů se tak stále častěji využívá i v moderních interiérech, interiérech v retro stylu, nebo při zařizování ve skandinávském stylu. Důraz je přitom vždy kladen na kvalitu a nadčasovost. Ne jinak je tomu i u nábytku SCANDIA.

Úložné prostory v kuchyni
Kuchyň by neměla být pouze estetická, ale především praktická. Při plánování je nutné rozvážit rozmístění jednotlivých zón – pracovní plochu, odkládací plochu, rozmístění spotřebičů a úložných prostor.

Sektorový nábytek do obývacího pokoje, jídelny i ložnice
Sektorový nábytek mají mnozí stále spojený se socialistickou kanceláří nebo nábytkem universal. Sektor přitom dnes dominuje nabídce výrobců nábytku a odpovídá tak na současné trendy a poptávku zákazníků i designérů. Mezi sektorovým nábytkem dnes najdeme vše – nábytek do dětského pokoje, předsíně, ložnice a dokonce také rustikální nábytek z masivu.

Odměnou za poctivý přístup jsou věrní klienti
Společnost ALAX byla založena v roce 1992. Svým klientům nenabízí pouze hezké a kvalitní interiérové produkty, ale hlavně kompletní servis pro klienty – a to od poradenství klientům, zpracování interiérových návrhů až po samotnou výrobu a dodávku nábytku, včetně zajištění veškerých subdodávek.

Hravé police a knihovničky mají v dětských pokojích své místo
Dětské pokojíčky mohou být nejen pohádkovým domovem pro malé holky a kluky, ale i místem, kde mohou jejich rodiče popustit uzdu své fantazii. Sami si nejspíš nepořídí postel ve tvaru hradu, skříň s obláčky nebo koberec pro princeznu, ale svým dětem to dopřát mohou. Dětské úložné prostory v podobě knihovniček nebo polic totiž vůbec nemusí být nudné a navíc mohou být vyrobeny s láskou a dle konkrétních přání dítěte.

Co by měla splňovat šatní skříň?
Vyřešit úložné prostory v bytě je vždy náročným úkolem. Skříně bývají největším kusem nábytku, který zabere nejvíc místa. A kam jinam uložit oblečení, prádlo, objemná zavazadla a drobné doplňky, když nemáme v bytě samostatnou šatnu.