Starejte se o své šaty – staráte se o sebe!
29.01.2008
Pradávné přísloví o tom, jak se šaty podepisují na celkovém dojmu z člověka, nepřestalo platit ani v době, kdy výrobci šijí oděvy z materiálů, které se nemačkají, splývají a drží tvar, kdy prodávají vůči prádlu šetrné pračky, sušičky nebo žehličky, které pomalu žehlí samy... I přes veškeré vymoženosti, které přinesly nové technologie, bude jen těžké najít kus oblečení, který by nevyžadoval alespoň nějakou péči.
Málokdo už dnes nejspíš žehlí například ponožky, přesto nelze nestarat se o oděvy vůbec. Dodržíte-li pár nepříliš složitých zásad při péči o své šaty, budete vypadat vždy skvěle a cítit se tak lépe nejen ve výjimečných situacích.
SPRÁVNÉ UKLÁDÁNÍ
Základem pro to, aby šaty vypadaly dobře nejen samy o sobě, ale předevšímna vás, je jejich správné ukládání, které navíc prodlouží i jejich životnost. Prvním předpokladem pro to je oděvy před uložením vyžehlit či napařit. Zároveň si usnadníte práci při spěchu do zaměstnání či na schůzku – vybraný kus oblečení na vás bude čekat připravený. Pokud se jedná o ramínka, ta z čistírny jsou skutečně jen provizorní a k trvalému ukládání neposlouží dobře. Kvalitní dřevěná ramínka udrží tvar oděvů mnohem lépe. Pokud si jich pořídíte několik v jednom provedení, vaše skříň bude vypadat skoro profesionálně.
JAK VĚŠET?
Na ramínku zapněte knoflíky a zipy košil i kalhot, také tím podpoříte udržení tvaru. Svetry na ramínka nepatří, jsou příliš těžké a vytahují se rukávy, raději je složte do přihrádky stejně jako trička. Pokud ta už potřebujete věšet na ramínko, vkládejte je spodem trička, nikoli přes výstřih, aby nebyl vytahaný. Očka na šatech nebo sukních či tričkách jsou od toho, aby se za ně tyto oděvy věšely a nesesouvaly se z ramínka. Používejte je, budete-li například právě sukni věšet za pásek, poutka se také zbytečně vytahají pod tíhou textilie.
Ne všechny kalhoty musíte nutně věšet, džínsy mohou zůstat složené v přihrádce. Ostatní skládejte tak, že budou obě nohavice souběžně jedna přes druhou nebo můžete použít ramínko s klipsy, na které se kalhoty věší za pas. Pokud ukládáte do přihrádky kalhoty s puky, přiložte k sobě vnitřní a vnější šev (puky vpředu) a složte je na třetiny.
Nezapomínejte, že ve skříni na ramínkách musí mít prádlo dostatek prostoru do délky. Neměla by překážet žádná zásuvka či přihrádka, jinak se kalhoty, dlouhé košile, halenky nebo šaty pomačkají.
DO ZÁSUVEK A PŘIHRÁDEK
Všechny oděvy, které nebudou viset, skládejte na rovné ploše a pokuste se co nejvíce respektovat jejich přirozené záhyby, je-li to možné, skládejte je přes švy. Stejně jako u věšení, i v tomto případě pozapínejte všechny knoflíky i zipy na hrudi, u kapes, rukávů...
Drobnosti, jako jsou ponožky, punčochy, šátky, spodní prádlo nebo kravaty partnera, nejlépe ukládejte do dělených zásuvek, před tím je ovšem řádně složte. Někteří to dělají neradi, ale ponožky stočené do sebe tak, že vytvoří jakýsi malý „bochánek“, budou vždycky po ruce, aniž byste musely složitě hledat tu druhou do páru, a lépe se ukládají.
ŽEHLIČKA – POMOCNÍK
Abyste se při žehlení nemusely potýkat se zbytečnými neúspěchy, přečtěte si pozorně, co vaše žehlička umí a jak s ní zacházet. Stejnou pozornost vyžadují symboly na oděvech týkající se žehlení. Než začnete, zkontrolujte, zda je žehlicí plocha čistá, případné nečistoty odstraňte čistým hadříkem. Pro jednodušší práci si prádlo rozdělte podle druhu látky a začněte tím, které vyžaduje nižší teplotu. Pro jistotu se rozpálenou žehličkou vždy dotkněte nejprve cípu látky na rubu oděvu, zda je správná. Pokud žehlička lepí nebo se textilie blýská, nastavte nižší teplotu nebo zmírněte tlak na žehličku.
Každá látka vyžaduje něco jiného – například oděvy ze vzorovaných látek nebo tmavé oblečení je lepší žehlit po rubu. Vprvnímpřípadě ochráníte vzor, v druhém zamezíte nežádoucímu blýskání látky. Vysoké teploty a napařování, které odstraní záhyby v hůře dostupných místech, vyžaduje bavlna. Stejně tak plátno, které se žehlí poměrně těžce. Ideálně se do něj pusťte, je-li ještě vlhké po praní. Na vlnu stačí středně vysoká teplota a tím, že budete žehličku postupně pokládat na látku a vždy stejnoměrně přitlačíte, udržíte její tvar – nevytahá se. Jemné tkaniny, jako jsou ty umělé, samet, hedvábí, manšestr nebo syntetická kůže, vyžadují žehlení spíše při nízké teplotě a naruby. Pokud přece potřebujete teplotu zvýšit, žehlete přes vlhký hadřík, například ručník. Na skutečně choulostivé látky používejte ochranný kryt žehličky.
PEČLIVĚ ČTĚTE POKYNY NEJEN NA ODĚVECH, ALE TAKÉ NA PRACÍCH PROSTŘEDCÍCH, KTERÉ POUŽÍVÁTE.
Jak na skvrny? Čím dříve skvrnu po jejím vzniku začnete odstraňovat, tím budete úspěšnější. Takže co nejdříve perte nebo běžte do čistírny. Dbejte pokynů na oděvech i na prostředcích na odstraňování skvrn, abyste s flekem nezničili i své oblíbené oblečení. Nejdříve vyzkoušejte přípravek na místě, kde případný „karambol“ nebude vidět, a sledujte, jestli se nezmění barva látky, teprve pak čistěte postižené místo. Při bělení nejlépe bělte celý kus oděvu. Poté, co si poradíte se skvrnou, vyperte celý oděv, aby se dokonale odstranila nejen nečistota, ale i zbytky prostředku.
Šest rad pro praní a sušení:
1. Zmačkaným šatům nepomůže ani pověšení na ramínko nebo úhledné složení a uložení do skříně. Vyžehlete je.
2. Po vyžehlení nezanedbejte pečlivé složení či pověšení, aby vaši práci nezničily nežádoucí záhyby. V případě potřeby nezapomeňte při žehlení napařovat.
3. Pečlivě čtěte pokyny na jednotlivých oděvech, perte bílé s bílým, barevné s barevným – každé prádlo vyžaduje jinou teplotu. Stejně správně je potřeba používat prací prostředky.
4. Blednutí barev u barevného a černého prádla zamezíte tím, že je před praním obrátíte naruby.
5. Nedávejte do sušičky prádlo, u něhož je doporučeno samovolné sušení nebo hrozí, že se srazí. Nechejte je uschnout na šňůře nebo na plocho.
6. Nepřetěžujte sušičku, oděvy by se sušily nerovnoměrně a byly zbytečně pomačkané. Když sušička vypne, prádlo hned vyjměte a složte či pověste, aby se dále nemačkalo.
Autor: Kateřina Nová, Časopisy pro volný čas
Foto: Ikea
Články s podobnou tématikou
Co by měla splňovat šatní skříň?
Multifunkční ložnice
Kouzlo vestavných skříní
Když ve skříni nejsou šaty
Šatníková komora
Stěhování a zbavování se veteše podle Feng-šuej
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Článek byl zobrazen 17633 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Skříňový a úložný nábytek
Kolo jsme si koupili, ale kam s ním?
Jste-li vášnivými sportovci, kteří bydlí v panelákovém či jiném bytě, bezpochyby jste už stáli před věčným problémem „kam s tím?“. Kam uložit kolo, aby bylo v bezpečí? Do jakého kouta postavit lyže? Kde bude skateboard nejméně překážet? Co s tenisovou raketou?
Italský rustikální nábytek najde své místo v moderním i klasickém interiéru
Připadá vám váš interiér trochu fádní a chtěli byste jej oživit nějakým nevšedním kouskem nábytku? Máte rádi poctivý starožitný nábytek, který byl typický pro časy našich babiček? I dnes můžete dát interiéru stylový design s nádechem minulosti prostřednictvím italského rustikálního nábytku.
Úložné prostory v pracovně
Stále více lidí pracuje z domova a k tomu potřebuje mít svůj klid. Bez pracovny nebo alespoň pracovního koutu by se dnes již neobešli. Místo k práci je ale potřeba vybavit především účelně, aby vám dobře sloužilo a měli jste vše potřebné po ruce, což nemusí být vždy úplně jednoduché.
Kouzlo vestavných skříní
Vestavné skříně řeší otázku úložného prostoru komplexně a nenásilně. Přestože nějaký prostor vždy zaberou, dokáží místnost také opticky zvětšit. Výborně řeší úložný prostor také v jinak komplikovaných půdních vestavbách.
Jak chytře ušetřit prostor? Tuhle multifunkční komodu si zamilujete
Ať už jste majitelem garsonky, spolubydlícím v přeplněném studentském bytě či nájemníkem stísněného podkrovního bytu, pak to, co vám schází, je prostor. V takovém případě je třeba jednat chytře a umět i s tím málem správně pracovat. I zdánlivě jeden jediný kus nábytku vám během chvíle může nabídnout komfortní výbavu, díky které si užijete společný oběd nebo pohodlné pracovní odpoledne.
Šatna - efektní i efektivní místo pro ukládání svršků
Až čtyři metry čtvereční obytné plochy prý domácnosti dokáže ve srovnání se skříněmi, komodami a prádelníky potřebnými k uložení stejného množství šatstva, bot a ložního prádla ušetřit šatna.
Jak nejlépe uspořádat šatní skříň?
Asi každý z nás někdy podlehne pocitu, že naše šatní skříň je neúměrně malá, oproti tomu, kolik se do ní snažíme vpasovat a naskládat věcí. Ovšem podle odborníků by nám leckdy stačila i skříň poloviční. Musíme se v ní totiž naučit využít každé i sebemenší místo, což se nám, ruku na srdce, většinou ani zdaleka nedaří.
Úložné boxy na hračky
Děti a pořádek - tato dvě slova k sobě příliš nejdou a tak se většina maminek při pohledu do dětského pokoje mírně řečeno zděsí, co její ratolesti dokázaly zase vytvořit za nadělení. Myslíte si, že není možné udržet dětský pokoj uklizený? Nebojte, pokud je vybaven dostatkem promyšlených úložných prostor, naše naděje na pořádek se značně zvýší.