Úložné prostory v pracovně
04.03.2010
Stále více lidí pracuje z domova a k tomu potřebuje mít svůj klid. Bez pracovny nebo alespoň pracovního koutu by se dnes již neobešli. Místo k práci je ale potřeba vybavit především účelně, aby vám dobře sloužilo a měli jste vše potřebné po ruce, což nemusí být vždy úplně jednoduché.
Pracovna má v našich domovech mnohaletou tradici, i když dříve to byli spíše pánové, kteří usedali za masivní dubové stoly, aby dohlíželi na chod domu a hospodaření a po práci si zde rádi dali sklenku něčeho ostřejšího s přáteli. Po druhé světové válce se na domácí pracovny pomalu zapomínalo. Místa pro bydlení nebylo tolik, aby se někam vtěsnala a tehdejší doba jim ani příliš nepřála. Snad jen módní návrhářky nebo krejčové měly svůj vlastní pracovní kout. Dnes se ale do našich bytů a domovů zase vracejí. I když najít jim místo, bývá leckdy úkol nelehký. Někdo má tu možnost a vyčlení si na pracovnu celou místnost, někdo se musí spokojit s místem sloučeným s dalším pokojem. Ať tak či tak, obě dvě pracovny jsou náročné na prostor. Vtěsnat do nich všechny technické vymoženosti, kvalitní stůl a dostatek úložných prostor vyžaduje řádné plánování a hodně fantazie.
Pracovna na malém prostoru
Pokud máte vyčleněný jen miniaturní prostor na práci s počítačem, pak každé úložné místo navíc je s nadšením vítáno. Naštěstí na malé prostory myslí i návrháři a bytová studia, takže můžete vtěsnat pracovnu nejen do rohu obýváku, ale také třeba do skříně. Taková pracovna má, pravda, prostor opravdu hodně omezený, ale díky chytrému řešení máte k dispozici nejen psací stůl, ale také šuplíky a úložné prostory po celé výšce a šířce skříně. Navíc, jakmile dokončíte potřebnou práci, jednoduše za ní zavřete dveře. To oceníte i v případě neočekávané návštěvy. Podobně lze vytvořit pracovnu se zašupovacími dveřmi nebo od druhé části místnosti oddělenou žaluziemi. Ve větším pokoji máte přeci jen podstatně více možností. Můžete si pohrát s nábytkem a nemusí to být jen tradiční kancelářský. Svou domácí pracovnu si oblékněte do hávu, který se líbí především vám. Může to být v duchu dávno minulých časů s využitím starobylého nábytku, masivního a prostorného stolu i dřevěné pohodlně polstrované židle, nebo naopak v ryze moderním pojetí, v kombinaci dřeva a skla, popřípadě kovu.
Jak efektivně využít každý kout?
Záleží, k čemu nejvíce pracovnu používáte. Pracujete-li na počítači a potřebujete k tomu dokumenty, pak využijete nejen šuplíky u stolu na nejrůznější kancelářské drobnosti, ale také pojízdné kontejnery, knihovnu na šanony a police na odbornou literaturu. Šuplíky bývají buď součástí stolu, nebo je můžete pořídit samostatně na kolečkách a přemisťovat je podle potřeby. Praktické jsou s možností vnitřního rozdělení na menší přihrádky, v nichž si přehledně roztřídíte drobnosti, jako jsou kancelářské sponky, nejrůznější popisovače a bločky. Skříně jsou vhodné ty, které mají část uzavřenou a druhou část opatřenou posuvnými policemi. Oceníte to zvláště, potřebujete-li umístit více šanonů, které zrovna nemají rozměry vhodné do tradiční knihovny. Můžete zvolit také skříně celé zavírací, ale raději využijte kombinaci skla a dřeva. Sklo opticky místnost zvětší, zatímco jednolité dřevěné stěny budou působit příliš monstrózně. Do uzavíratelné části schováte neskladné věci, které není potřeba vystavovat.
V pracovně využijte prostor i po stěnách. K tomu jsou velmi praktické nejrůznější typy a druhy polic. Otevřené se hodí na knihy, ale i drobnosti, které vaší pracovnu zútulní nebo na květiny. Skvěle vypadají otevřené police s košíky z přírodních materiálů, do nichž schováte drobnosti a zároveň ponecháte v místnosti otevřený prostor. Stejnou službu vám udělají i plastové boxy, které výrobci nabízejí v nejrůznějších barvách. Policovým systémem můžete rozdělit i místnost. Oddělíte tak pracovnu třeba od obývacího pokoje a ještě získáte prostory k uložení potřebných věcí. Dbejte na doporučení výrobců a dodržujte předepsanou nosnost polic. Na stěnu se dají pořídit i nejrůznější organizery. K dostání jsou látkové, ale také kovové, plastové či dřevěné.
Pracovnu můžete koupit již jako hotovou sestavu, se všemi nezbytnostmi jako je psací stůl a židle, šuplíky a většinou i se svrchní skříňkovou nástavbou doplněnou o box na uložení CD. Seženete je jak v hypermarketech, tak v obchodech s nábytkem. Popřípadě si jí můžete u specializovaných firem nechat sestavit na míru. Milovníky netradičních řešení jistě zaujme mobilní sestava Componibili, kterou vyrábí firma Kartell a s níž si získala uznání po celém světě a několik ocenění z oblasti designu. Skládá se z jednotlivých vertikálních kusů, jež mohou být i na kolečkách a které můžete rozestavět libovolně podle svých představ. Zaujme vás dozajista kulaté provedení. Zajímavé a praktické jsou také odkládací stolky od firmy Vitra, které vám poslouží jako stůl, ale zároveň jako kontejner. Praktický je otvor na kabely po straně stolku.
Podstatnou roli hraje v domácí pracovně stůl. I ten mívá spoustu skrytých možností, kam můžete pohodlně uložit potřebné věci. Většina stolů je vybavena šuplíky, ale můžete si pořídit i takový, který má boční stranu vypolicovanou k uložení knih nebo dokumentů. Na stůl si pořiďte přehledný plastový stojánek, do nějž pohodlně naskládáte nejen tužky a nůžky, ale také kancelářské sponky či bločky s papíry. Pořídíte je plastové v různobarevném provedení od 70 korun, za dřevěné či kovové zaplatíte asi 350 korun. Velmi osvědčené jsou také zásuvkové boxy na stůl. Nejčastěji jsou k dostání plastové, ale seženete i kovové nebo papírové. Buď si koupíte již hotovou sestavu, nebo investujte jen do jednotlivých šuplíků, které podle potřeby budete přidávat nebo ubírat. Ty úplně nejběžnější pořídíte za zhruba 300 korun, chcete-li mít však v pracovně i zajímavý designový kousek, pak sáhněte třeba po výrobcích firmy Esselte Intego nebo Profiline. Zaplatíte za ně podle počtu šuplíků od 1000 korun.
Než se pustíte do přestavování a hledání větších prostorů v domě, projděte nejprve všechny uložené věci. Určitě zjistíte, že polovinu z nich vůbec nepoužíváte a máte je schované jen pro strýčka příhodu. Naučte se zbavovat nepotřebných věcí. Pokud jste je neměli rok v ruce, pak je s největší pravděpodobností do ruky nevezmete ani ten následující. Věci, které naopak potřebujete nejčastěji, uložte tak, abyste je měli co nejrychleji a nejpohodlněji po ruce.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem Ikea, Dieffebi
Články s podobnou tématikou
Přenosné skládací schůdky – nahoru a bezpečně
Pracovna podle feng-šuej je tajemství vedoucí k úspěchu
Police a regál nebo rovnou příruční sklad?
Osvětlení v pracovně aneb světlo jako pomocník
Kovový nábytek? Proč ne!
Bílá barva do dětských pokojů
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Domácí kancelář
Článek byl zobrazen 23490 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Domácí kancelář
Jak vybrat ideální pracovní židli pro dítě
Kdysi byla pracovní židle spíše jen chvilkovou záležitostí pro psaní úkolů, dnes je ale téměř nezbytností. S distanční výukou se vyrojilo i mnoho problémů a potřeba řešit to, jak a kde ji provádět a jak dítěti připravit ideální místo pro online výuku a následnou přípravu.
Jak na home office? Aneb zařiďte se levně, rychle a jednoduše
Dnes už asi neexistuje nikdo, kdo by neznal pojem home office, ať už jen z doslechu nebo z vlastní zkušenosti. Spousta zaměstnanců byla na tento způsob práce odkázána a s tím se vyrojila i potřeba řešit, jak si domácnost upravit k pracovním účelům tak, aby nahradila běžnou kancelář. I když se postupně do kanceláří opět navrátíme, home office s námi už nejspíš zůstane. Jak si doma vytvořit ideální pracovní místo, aby vás to nestálo příliš sil ani peněz?
Jak správně vybrat dětský pracovní stůl a židli?
Děti i studenti strávili za poslední rok spoustu času domácím studiem a řada rodičů si uvědomila, že vybavení pokojů jejich ratolestí není ideální a není uzpůsobené pro dlouhodobé sezení a práci u psacího stolu. O tom, jak zařídit studijní koutek pro dítě, jaký vybrat stůl, židli a další doplňky, jsme se proto poradili s odborníkem.
Aquabary míří z kanceláří i do domácností
Na pitný režim je kladen čím dál větší důraz a nutnost zajistit jej například zaměstnancům v pracovním procesu už je podložen i legislativně. Ve většině firem proto dnes najdete takzvané aquabary. Ovšem dávno je pryč doba, kdy byla tato zařízení pouze výsadou kanceláří, supermarketů a dalších komerčních budov. Aquabary totiž začínají houfně pronikat i do domácností.
Koš na papír se bude hodit do pracovny i dětského pokoje
Koše na papír už dnes nemusí být jen obyčejné plastové nádoby, které ničím nezaujmou, ale mohou být také zajímavými designovými kousky. Jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, barvách i materiálech a tak je možné i takovou věc, jako je odpadkový koš na papír, stylově sladit s celkovým interiérem místnosti.
Vychytávky pro produktivitu i zábavu v kanceláři
Žijeme v době, kdy stále více lidí tráví svou pracovní dobu vsedě za počítačem, často až 11 hodin denně. To se podepisuje na kondici našeho pohybového aparátu i schopnosti se soustředit. Přinášíme vám tipy, jak být v práci produktivnější a jakým druhem zábavy proložit pracovní pauzy.
Tipy na vánoční dárky do pracovny, dílny, kuchyně i ložnice
Hledáte tipy na vánoční dárky? Co letos vybrat něco praktického, vysoce funkčního a zároveň hezkého? Nechte se inspirovat dárky do pracovny jako jsou ergonomická židle a stůl, sedací vak, dárky pro kutily a zahrádkáře, dárky do ložnice jako kvalitní povlečení, přikrývky a polštáře, nebo pomocníky do kuchyně. V článku najdete pro každého něco.
Jak zajistit, aby doma všichni dostávali správné informace a včas?
Organizace rodinného života je někdy fuška - cesta do školy a ze školy, potom kroužky a kamarádi, do toho návštěvy u lékaře, rodinné události nebo třeba náhradní termín kroužku, který se nekonal. Nejprve musíte všechno naplánovat tak, aby to každému sedělo, a pak také zajistit, aby tento plán všichni dodržovali, a to i když dojde k jeho změně.