Příborníky, kredence a komody slaví svůj comeback
06.03.2010
Bez příborníku si dříve téměř žádná rodina nedovedla představit svou domácnost. Návrat k rodinnému stolování je dnes oproti minulosti více než patrný. Věnuje se daleko více pozornosti výzdobě stolu včetně doplňků, pro které už není v kuchyňské lince místo. A pak se opět dostává ke slovu právě příborník v jídelním koutě či obývacím pokoji.
Příborník původně sloužil k ukládání příborů a nádobí určeného ke stolování. Měl však ještě jinou funkci. Odnepaměti mají lidé touhu se tak trochu pochlubit a vystavovat na odiv okolnímu světu nejlepší kousky svého majetku. Proto bylo na horní desce nebo za prosklenými dvířky příborníku zvykem prezentovat nejvzácnější rodinné stříbro. Šlo většinou o značkový porcelán, pravý křišťál, drahocenné sklo a honosné sošky nebo svícny, které důstojně dokládaly svědectví o bohatství rodiny.
V minulosti to byla obvykle prosklená skříň u jídelního stolu, kde praktické hospodyňky ukládaly vše, co souviselo se stolováním. Příborníky tedy ukrývaly nejen příbory, ale také ubrusy a prostírání, podložky, celé sady svátečního nádobí, a také další doplňky, které se při stolování hodilo mít po ruce. V lidovějších vrstvách se z příborníku stala kredenc, která byla úložným prostorem pro veškeré kuchyňské náčiní.
Později v prvorepublikových kuchyních už příborníky mizely a například kuchyňská sestava z roku 1946 už měla jen kredenc a mycí stůl. Svou skleněnou nádheru vystavovaly hospodyňky už jen v horní prosklené poličce kredence. Postupem času se kuchyňský nábytek různě propojoval, až vznikla kuchyňská linka v podobě, jakou ji známe, která preferovala především funkčnost. V panelácích jaksi chyběl prostor pro vystavování skleniček a váz. Ten se přemístil do zasklených vystavovacích skříněk obývací stěny, kde se vedle křišťálových mís a skleniček objevovaly suvenýry z cest nebo také knihy.
Příborník do moderní jídelny patří
Dnes se k rodinným tradicím vracíme a ve vybavení i moderních domácností má příborník už opět své místo. Většinou bývá jídelní stůl vyčleněn mimo kuchyňský prostor obvykle v jídelním koutě, který připomíná samostatnou jídelnu. A právě příborníky, servírovací stolky či komody na kolečkách vytvářejí tu správnou atmosféru jídelny či jídelního koutu.
Příborník jako samostatný kus nábytku je tady také proto, aby bylo servírování jídla u stolu pohodlné. Současnému vybavení jídelen dominuje sklo, protože prosklené vitríny a skleníky vám dají možnost svou chloubu v podobě hezkých kousků ze skla nebo čajových či kávových servisů náležitě naaranžovat. Své designové nádobí můžete vystavit i v subtilním krasavci ze skla a chrómu.
Zajímavou variantou ve vybavení jídelen jsou nízké uzavřené komody ze dřeva, které obsahují spousty zásuvek umožňujících uložit do nich vše potřebné a mnohdy i nepotřebné. Kredence a příborníky z masivu vaší domácnosti dodají venkovský ráz a jedinečnou stylovost. Velké vrchní plochy bytelných dřevěných komod přímo vybízejí k umístění estetické a nápadité dekorace nebo pokojové rostliny.
Moderní nízké příborníky poskytují na horní desce dostatek prostoru pro umístění větších dekorací, jako jsou stojánky s rodinnými fotografiemi v hezkých rámečcích, větší vázy nebo sošky, případně se nad ním najde místo pro zavěšení obrázku nebo vkusné grafiky. Příborník můžeme umístit takzvaně naopak, tedy zavěsit na stěnu a pod ním vznikne místo pro další nižší stolek nebo poličku. Tento způsob se však více hodí do niky, aby příborník nepřekážel v pohybu osobám procházejících kolem jídelního stolu. Bodově nasvícená nika i s příborníkem bude pak vypadat úžasně.
Ta největší kuchyňská tajemství se ovšem nejlépe ukrývají ve starožitných komodách a příbornících. Starožitná vizáž má něco do sebe, a tak není divu, že po starých příbornících je stále veliká poptávka. Ceny takových kousků nejsou vůbec nízké, a tak posouzení hodnoty a funkce starých příborníků bychom měli raději přenechat spíše starožitníkům, a měli bychom si nechat poradit odborníky. Starožitné příborníky v novém hávu jistě najdou své místo i v moderně zařízených bytech.
Praktické a stylové vybavení jídelny
Dnes si můžete vybrat retro i modernu. Současné příborníky jsou vyráběny v rozsáhlém spektru stylů, forem, barev a kombinací. Rozmanité rozměry a tvary dávají možnost všem vyznavačům nových trendů, aby si přišli na své a uměli tento staronový kus nábytku naladit se svým současným interiérem.
Výběr mezi klasickou a moderní verzí příborníků je značně široký a stejně tak široké rozpětí mají jejich ceny. Většina výrobců má v nabídce například rustikální příborník z masivní borovice, který pořídíte přibližně za cenu od pěti do patnácti tisíc korun. Ani příborník v minimalistickém stylu z podýhované desky vám peněženku nezatíží. Počítejte však s tím, že pokud máte zálusk na skutečně kvalitní designový kousek, může se jeho cena vyšplhat až na několik desítek tisíc korun.
-ar-
Foto: archiv firmy Nábytek Torrimex
Články s podobnou tématikou
Vaření a stolování podle Feng-šuej
Kam umístit jídelní kout
Lavice se vrací i do moderních domovů
Rodinné posezení v jídelně
Barové posezení
Svátečně prostřený stůl
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Nábytek - skříňový a úložný
Nábytek - stolový a odkládací
Článek byl zobrazen 25115 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Skříňový a úložný nábytek

Vestavěné skříně vyřeší problém s prostorem i v malém bytě
Základem funkčního uspořádání malého i většího bytu je dostatek promyšlených úložných prostor. Vestavěná skříň vám umožní využít místo od podlahy až po strop, a pojme spoustu věcí, které potřebujete uschovat, ale zároveň je mít po ruce. Jak vestavěnou skříň správně naplánovat a jaké jsou možnosti vnitřního uspořádání?

Zádveří - řešení úložných prostor v předsíni nejen v paneláku
Panelákové byty většinou neoplývají nadbytkem prostoru. Nijak rozměrné nebývají ani pokoje a už vůbec ne předsíně. Zádveří bývá úzké a navíc do prostoru často zasahují dveře od toalety a koupelny. Přesto je možné i v takovýchto bytech uspořádat zádveří tak, aby se do něj vešlo co nejvíce věcí.

Police a regál nebo rovnou příruční sklad?
Potřebujete regál na míru? Máte prostor, kde by se vám hodil příruční sklad? Potřebujete pořádný policový regál, do kterého se nebudete bát ukládat i těžké věci? Výrobci policových regálů vám navrhnou řešení, ať již potřebujete udělat pořádek doma, na chalupě nebo v kanceláři, vybavujete spíž, garáž, dílnu či archiv.

Sektorový nábytek do obývacího pokoje, jídelny i ložnice
Sektorový nábytek mají mnozí stále spojený se socialistickou kanceláří nebo nábytkem universal. Sektor přitom dnes dominuje nabídce výrobců nábytku a odpovídá tak na současné trendy a poptávku zákazníků i designérů. Mezi sektorovým nábytkem dnes najdeme vše – nábytek do dětského pokoje, předsíně, ložnice a dokonce také rustikální nábytek z masivu.

Vybíráme nábytek do ložnice – noční stolky, komody a poličky
Nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici je pochopitelně kvalitní postel. Abychom se v ložnici cítili komfortně, potřebujeme i další nábytek, který slouží k odkládání nebo ukládání oblečení, drobností a prádla. Jak si vybrat noční stolek, komodu, poličku nebo úložný prostor pod postel?

Vychytávky do skříní a šaten
Úsporná ramínka na oblečení, speciálně vytvarované věšáky a stojany, přihrádky na bačkory, ponožky nebo kravaty. To jsou pomocníci, kteří vám ušetří v šatníku spoustu místa a zároveň mu dodají punc přehlednosti.

Jak vyřešit skříně a úložné prostory v ložnici?
Každý z nás se někdy potýká s nedostatkem místa v ložnici. Všude spousta oblečení, z nichž některé celý rok nevytáhneme, ale co kdyby se někdy náhodou hodilo. V dnešním článku Vám proto přinášíme tradiční i netradiční tipy a nápady na skříně, komody apod.

Italský rustikální nábytek najde své místo v moderním i klasickém interiéru
Připadá vám váš interiér trochu fádní a chtěli byste jej oživit nějakým nevšedním kouskem nábytku? Máte rádi poctivý starožitný nábytek, který byl typický pro časy našich babiček? I dnes můžete dát interiéru stylový design s nádechem minulosti prostřednictvím italského rustikálního nábytku.