Vybíráme šatní skříň – klíčem je promyšlené vnitřní uspořádání
20.09.2015
Rozhodli jste se pro koupi nové šatní skříně, ale nevíte, jak vybrat tu správnou? Raději samostatně stojící, nebo vestavěnou? Důležitými kritérii při výběru šatní skříně, jsou také její velikost, vhodný materiál, vnitřní uspořádání a způsob otevírání dveří. To vše je třeba zvážit, než se rozhodnete do nové šatní skříně investovat.
Skříň šatní, policová či kombinovaná?
Šatní skříň patří k základnímu vybavení každé domácnosti. Jak již z názvu vyplývá, slouží k ukládání šatů. Má uvnitř šatní tyč, na kterou se na ramíncích zavěšuje oblečení. Šatní skříň však může sloužit také k ukládání složeného oblečení, jako jsou trička, svetry apod. V takovém případě jde o šatní skříň policovou. Police lze libovolně přemisťovat a můžeme si mezi nimi nastavit rozestup. V současnosti se velké oblibě těší zejména šatní skříně kombinované, které nabízí obě varianty – jak tyč na šaty, tak i police. Vzhledem k uspořádání vnitřního prostoru jsou kombinované šatní skříně jedněmi z nejpoužívanějších, protože jsou určeny k uložení veškerých druhů oděvů.
Pokud máme velkou šatní škříň, do které chceme uložit veškeré šatstvo, měli bychom jí vybavit dostatkem zásuvek a poliček na prádlo, doplňky i boty.
Samostatně stojící či vestavěnou?
Šatních skříně je možné rozdělit na samostatně stojící a vestavěné. Každá kategorie má svá specifika, výhody i nevýhody. Volně stojící skříň by měla být především stabilní, dobře uzamykatelná a samozřejmě by rozměrově měla odpovídat dané místnosti. Výhodou takové skříně je, že ji můžeme v podstatě kdykoliv přemístit na jiné místo v pokoji, případně i do jiné místnosti. Vestavěné skříně jsou ideálním řešením v případě, že máme v pokoji přímo výklenek, který je pro instalaci skříní určen. Jsou vhodné, i pokud chceme co nejvíce využít prostor, protože jsou vyráběny na míru, tedy přesně dle vašich požadavků a vámi zadaných rozměrů. Vestavěné skříně tak vyřeší konkrétní požadavky dané místnosti. Jejich nevýhodou je větší finanční náročnost a také fakt, že je nelze přemístit a tedy ani přestěhovat. Pokud tedy bydlíte například v pronájmu, rozhodně se nevyplatí si do bytu vestavěnou skříň pořizovat, protože by tam musela už zůstat.
Otevřená šatní skříň v prostoru může být dobrým řešením pro malé byty, je ale potřeba počítat s tím, že se na oblečení práší a pokud na šaty svítí slunce, budou na nich po čase vyšisovaná místa.
Rozměry skříně
Při volbě rozměrů šatní skříně je třeba zohlednit jak velikost dané místnosti, kde chcete, aby se skříň nacházela a pak také si ujasnit, jak chcete oblečení do skříně ukládat. Co se týče hloubky skříně, tak standardem je 60 cm. Pokud budete tedy do skříně zavěšovat na tyč šaty na ramínku, bude se vám tato šířka hodit, pokud však chcete jen policovou skříň, na složená trička, košile či svetry postačí vám hloubka 40 cm. Kombinované šatní skříně mají vždy větší hloubku, protože se předpokládá, že do ní budete ukládat veškeré své ošacení.
Důležitá je samozřejmě také výška šatní skříně, abychom si na každé zavěšení ramínka či sundání trička z police nemuseli brát stoličku. Čistá vnitřní míra by měla činit alespoň 140 až 150 cm, pro případ, že budete na tyč věšet dlouhé kabáty. Výrobci nábytku často popisují vnější rozměry skříní, při výběru šatní skříně tak nezapomeňte vzít v úvahu výšku soklu, tloušťku dna a stropu skříně (půdy). Důležitá je také vzdálenost šatní tyče od půdy, protože aby se dalo pohodlně zavěsit ramínko, měly by mezi tyčí a stropem skříně zůstat alespoň 4 cm.
Způsoby otevírání
Šatní skříně mohou být vybaveny až třemi typy otevírání:
Posuvné dveře – dveře se posouvají po systému vodících kolejnic. Výhodou tohoto typu otevírání je úspora místa, hodí se tak do prostor, kde by nebylo možné z důvodu nedostatku prostoru otevírat klasické dveře. Jejich nevýhodou je pak to, že umožňují přístup pouze do poloviny šatníku.
Posuvné dveře skříně ušetří místo v prostoru, uberou však pár centimetrů vevnitř.
Francouzské dveře – jde o klasické otevírání s jedním nebo dvěma křídly. Tento typ dveří umožňuje úplné otevření šatní skříně, ale potřebuje k tomu dostatek prostoru.
Shrnovací dveře – jde o dveře tvořené dvěma nebo třemi lamelami. Oproti francouzským dveřím jsou méně náročné na prostor, ale stejně jako ony umožňují široké otevření skříně.
Materiál šatní skříně
V současnosti na trhu narazíme na šatní skříně, jejichž povrchy jsou vyrobeny z různých materiálů. To jaký si vybereme, záleží na našich finančních možnostech. K nejlevnějším materiálům, z nichž se šatní skříně vyrábí, patří lamino a fólie, dražší je pak dýha a vede samozřejmě masiv.
Lamino – je jedním z finančně přijatelných materiálů, k dostání je v různých dezénech. Vybrat můžete některý z jednobarevných unidekorů, tak i dekor s hladkým, lesklým či matným povrchem, perličkou, nebo strukturou dřeva. Kombinací jednotlivých dezénů je možné dosáhnout opravdu zajímavého vzhledu šatní skříně. Výhodou lamina je velmi tvrdý povrch a snadná údržba – je otěruvzdorné a odolné proti krátkodobé vlhkosti. Jádro lamino desky je tvořeno dřevotřískou polepenou laminovacím papírem, který je zalitý melaminovou pryskyřicí. Lamino desky jsou běžně k dostání v tloušťce 18mm, ale vyrábí se i silnější či slabší. Jsou opatřeny odolnými plastovými hranami (ABS) v různých tloušťkách. Lamino desky, které jsou v současnosti na trhu, mají certifikaci a jsou zdravotně nezávadné.
Fólie – při výrobě šatních skříní se často používá také fólie. Dveře těchto skříní jsou velmi praktické na údržbu, postačí mokrý hadr a saponát. Základem je nosná dřevovláknitá deska (MDF), na kterou se z obou stran nalisuje fólie. Fólie je k dostání v různých typech frézování a dekorů – vybrat si tak můžete barevné fólie v matu či lesku, nebo dokonce imitace dřevin. Barevné fólie je možné i lakovat, díky čemuž pak připomínají klasická lakovaná dvířka. Barevné fólie mohou mít také strukturu tvořenou drobnými póry, což je však složitější na údržbu.
Dýha – nejen při výrobě šatních skříní, ale i jiného nábytku se používá dýha. Jde o tenkou vrstvu dřeva o tloušťce 0,3 – 5 mm na dřevotřískové desce. Dýhu je možné zpracovat řezáním, nebo také loupáním a krájením. Dýhované desky jsou určeny pro použití v suchém prostředí a jsou k dostání v různých kvalitách – některé jsou určeny na přední pohledové plochy nábytku, jiné na police či korpusy. Předností dýhy je atraktivní cena, univerzální vzhled a vysoká možná zátěž.
Masív – nejoblíbenější, ale také nejdražší jsou šatní skříně z masívu. Jsou vyráběny z kvalitního dřeva, jako je borovice, smrk, dub či buk. Dřevo je snadno opracovatelné a má nadčasový vzhled. Nábytek z masivu se tak hodí prakticky do každé místnosti. Skříně z masivu jsou bytelné, zdravotně nezávadné (neobsahují formaldehydy, lepidla či laky) a jejich výhodou je, že se snadno se i po letech dají renovovat, brousit, či mořit na různé odstíny.
Sklo jako ozdoba
Dveře šatních skříní se často vyplňují sklem, které tak podtrhne celkový design skříně. Dnes známe šest druhů skla, které je možné jako výplň použít:
Grafické sklo – nabízí řadu možností a variant, jak skříň zkrášlit, na výběr jsou jednobarevné varianty potisku, vícebarevné trendy vzory i individuální potisky – můžeme si na skříň nechat natisknout třeba i vlastní fotografie. Grafické sklo může být zajímavým doplňkem moderního interiéru. Více v článku Grafosklo - unikátní technologie pro design moderního interiéru.
Lacobel – také skleněné výplně Lacobel jsou velmi moderním řešením, nabízí se v bezpočtu zajímavých variantách. Lakovaná vrstva na zadní straně skla je velmi kvalitní a tak výplni zaručuje neprůhledný vzhled. Sklo je k dostání v pestré paletě barev a typický je pro něj jasný vzhled.
Vyplnění prázdného koutu skříní je ideálním řešením. A malý prostor lze opticky zvětšit použitím leských nebo zrcadlových dveří.
Lacomat – tento druh skla dokáže nahradit pískovaná nebo leptaná skla, charakterizuje jej neutrální matný a průsvitný vzhled. Skvěle jej tak sladíte s jakýmkoliv vybavením interiéru.
Matelac – jde o barevné sklo se saténovou povrchovou úpravou, které vyniká jemným vzhledem a elegancí. Sklo Matelac je barevně dokonalé a skříň díky němu bude originální a jedinečná.
Bezpečnostní sklo Connex – v čirém i matném provedení je k dostání lepené bezpečnostní sklo Connex. Skládá se ze dvou tabulí čirého skla a je doplněno polyvinylbutyralovou (PVB) fólií. Snižuje riziko poranění při náhodném rozbití.
Zrcadlo – oblíbené jsou také zrcadlové výplně dveří šatních skříní. Osvědčily především v malých prostorách, které opticky zvětšují. Zadní strana zrcadla bývá podlepena bezpečnostní fólií, aby v případě rozbití zrcadla nedošlo k poranění.
Vnitřní vybavení
Celkovou sumu, kterou vynaložíme za novou šatní skříň, dosti ovlivní také vnitřní vybavení skříně. Ideální je, pokud si můžeme vnitřní vybavení skříně vybrat zcela na základě svých potřeb – to lze zejména u skříní na míru. V dnešní době je možné šatní skříně vybavit nejrůznějšími doplňky a komponenty, jako jsou například sklopné šatní tyče, zásuvky, police, skvělý je i drátěný program a pro snadnou přehlednost by neměly chybět ani různé typy osvětlení. Všechny tyto doplňky a vychytávky vám zaručí, že svou novou šatní skříň skutečně efektivně využijete.
Co by nemělo ve skříni chybět?
Šatní tyč – určená k zavěšení oblečení na ramínku. Jelikož má ramínko šířku kolem 50 cm, je třeba, aby byla skříň dostatečně hluboká. Pokud tomu tak není, je třeba použít tzv. šatní výsuv, na který se jednotlivá ramínka věší kolmo na sebe. Šatní tyč může být pevná (ale vyndavací), ale také sklopná, což využijete pro uložení věcí do prostoru, kam normálně nedosáhnete. Je instalována až úplně ke stropu skříně, ale snadno dostupná pomocí sklopného mechanismu. Pro skříně s malou hloubkou se vyrábějí krátké šatní tyče montované kolmo na záda skříně.
Zásuvky – na všelijaké drobné věci využijete v šatní skříni i pár zásuvek, do nichž můžete ukládat spodní prádlo, ponožky, nebo cokoliv vás napadne. Jejich velikost není nijak omezena. Vysouvání může být zajištěno rolničkovými polovýsuvy nebo plnovýsuvy s plynulým dojezdem.
Police – jsou nejběžnějším vybavením šatních skříní. Mohou být jakkoliv hluboké, ale pamatujte na to, že pokud mají sloužit jen k uložení triček apod., tak je naprosto dostačující hloubka 40 cm, u hlubších polic nevyužijete prostor za komínkem uložených triček. Délka polic bývá maximálně 100 cm, pokud jsou třeba delší, je nutné zajistit jim podpěru. Police mohou být upevněny na pevno, ale i volně na podpěrách s tím, že si výšku mezi policemi můžeme dle potřeby měnit. Často se setkáme s tím, že se v šatních skříních střídá jedna police pevná se dvěma policemi volnými – tím je zajištěna dostatečná tuhost korpusu skříně.
Drátěný koš – je využitelný stejně jako zásuvka, je hladce výsuvný a má zarážku, která ho udrží na místě. Koš má oproti zásuvce tu výhodu, že vidíte, co v něm máte. Ukládat do něj můžete nejrůznější, většinou drobné věci. Výška drátěných košů se nejčastěji pohybuje mezi 8 až 18 cm.
Další pomocníci - dnes už se setkáte s takovými vychytávkami, jako jsou výsuvné držáky na kalhoty (kalhotovníky) či kravaty (kravatovníky), výsuvné koše na špinavé prádlo, multifunkční věšáky na šátky, závěsné botníky či závěsné organizéry na oblečení. To vše je možné do šatní skříně schovat a maximálně tak využijete prostor, který nabízí.
- jpa -
Foto: Ikea
Další články z rubriky
Úložné boxy a krabice vykouzlí pořádek v ložnici i dílně
Jak zařídit garsonku aneb dokonale promyšlený interiér
Tak trochu jiné rady, jak uspořádat šatní skříň
Osvětlení šatny a vestavěné skříně usnadní orientaci i výběr šatů
Jak vyřešit skříně a úložné prostory v ložnici?
Článek byl zobrazen 40048 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Skříňový a úložný nábytek

Jak vybavit stylově interiér? Stylovým nábytkem z masivu
Nábytek z masivu má své neopakovatelné kouzlo, vůni a kresbu. Může mít mnoho podob od stylu moderního, až po nábytek selský neboli rustikální. A pro romantické duše je většinou volbou číslo 1. Máme pro vás pár tipů na selský nábytek z různých dřevin na chalupu i do městského bytu.

Nevíte, kam s nářadím nebo sezónními věcmi? Zkuste plastové skříně a boxy
Najít vhodný úložný prostor je někdy problém. Obzvláště, pokud potřebujete uklidit zahradní náčiní, dílenské nářadí, sezónní či venkovní oblečení a nechcete kvůli tomu kupovat klasický nábytek. Řešením by mohly být plastové skříně či boxy. Jsou lehké, skladné, odolné, snadné na úpravu a můžete je dát kamkoliv. Jak a kde je nejlépe využít?

Český výrobce postelí s mnohaletou tradicí
Nábytek českých výrobců získává v posledních letech na oblibě hned z několika důvodů. Výjimkou nejsou ani kvalitní české postele BMB, které je možné vidět a koupit u více než 400 prodejců po celé České republice.

Kolo jsme si koupili, ale kam s ním?
Jste-li vášnivými sportovci, kteří bydlí v panelákovém či jiném bytě, bezpochyby jste už stáli před věčným problémem „kam s tím?“. Kam uložit kolo, aby bylo v bezpečí? Do jakého kouta postavit lyže? Kde bude skateboard nejméně překážet? Co s tenisovou raketou?

Vybíráme nábytek do ložnice – noční stolky, komody a poličky
Nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici je pochopitelně kvalitní postel. Abychom se v ložnici cítili komfortně, potřebujeme i další nábytek, který slouží k odkládání nebo ukládání oblečení, drobností a prádla. Jak si vybrat noční stolek, komodu, poličku nebo úložný prostor pod postel?

Hravé police a knihovničky mají v dětských pokojích své místo
Dětské pokojíčky mohou být nejen pohádkovým domovem pro malé holky a kluky, ale i místem, kde mohou jejich rodiče popustit uzdu své fantazii. Sami si nejspíš nepořídí postel ve tvaru hradu, skříň s obláčky nebo koberec pro princeznu, ale svým dětem to dopřát mohou. Dětské úložné prostory v podobě knihovniček nebo polic totiž vůbec nemusí být nudné a navíc mohou být vyrobeny s láskou a dle konkrétních přání dítěte.

Kvalitní studentský nábytek vydrží dětem až do dospělosti
Při výběru dětského a studentského nábytku bychom se měli zaměřit zejména na kvalitu a bezpečnost. Kvalitní nábytek vydrží dětem řadu let, zvláště pokud dáme přednost neutrálním barvám a nadčasovému vzhledu. Nebojte se tedy vybavit studentským nábytkem i pokoj pro menší děti a atmosféru navodit pomocí doplňků, výmalby nebo textilií s oblíbenými hrdiny apod.

Obývací pokoj podle feng – šuej
Obývací pokoj je jednou z nejfrekventovanějších místností v domácnosti. Nejenže zde odpočíváme při sledování televize nebo čtení knihy, ale také se zde setkáváme s rodinou a přáteli, hrajeme společenské hry a provozujeme celou řadu dalších aktivit. Aby vám ve vašem obýváku bylo dobře za všech okolností, zařiďte jej podle učení feng – šuej.